A sárgás fogazat nem túl esztétikus látvány. És nemcsak elrontja a mosolyunkat, hanem fogínybetegségeket is okozhat. A fogfehérítés jó megoldás lehet, de rengeteg tévhit kering róla a köztudatban.
![]() |
1. A genetikán múlik, milyen színűek a fogaink
– Hogy kinek mennyire fehérek a fogai, az több tényezőtől is függ. – mondja Dr. Csák Csaba, a győri Dent-Art-Klinik vezetője. Először is ott van a genetikai faktor: van, aki fehérebb fogzománcot örököl, és van, aki kevésbé. Az elszíneződés okai pedig számosak lehetnek; a kávé, tea, kóla fogyasztása, a dohányzás, a tetraciklines vagy fluoridos kezelés által okozott elszíneződések, trauma, rossz idegi működés, és akár a gyökérkezelés is. Nem mindegy az sem, mennyit adunk a szánk higiéniájára, de sajnos az életkor előrehaladtával is kopik a fogaink fehérsége.
2. A pénztárcakímélő házi praktikák a fogfehérítésnél is beválnak
A szakember szerint, ha már sárga és elszíneződött fogaink vannak, akkor sem kell kétségbe esni, hiszen a mai fogfehérítő eljárásoknak köszönhetően több árnyalatnyi különbség is elérhető. Számos módszer közül választhatunk, az otthoni „sufnituningtól” a „fehérítő smile centereken át, egészen a hosszantartó, professzionális fogfehérítésig. ím az olyan otthoni fehérítő technikáktól, mint például a szódabikarbónás, erős dörzsölés, Dr. Csák Csaba óva int mindenkit. A mostanában egyre divatosabb, úgynevezett kozmetikai fogfehérítő, smile centerek rövidtávú fehérítő hatás elérésére képesek. Egy-egy fontosabb esemény előtt, gyorsan, bio módon (azaz a fehérítésre használatos anyagok igen minimális koncentrációját tartalmazó szerekkel) fehérítik a fogakat, szakorvosi felügyelet nélkül.
A professzionális fogfehérítés az esztétikai fogászat egyik leglátványosabb eljárása, hiszen akár 5 árnyalattal világosabb színt és gyönyörű, egységes fehérséget eredményez hosszútávra anélkül, hogy a fogakat károsítaná.
![]() |
3. A fogfehérítés roncsolja a fogainkat
A fogorvosi fogfehérítésben használt anyagok hidrogén-peroxid tartalmúak, amelyek fogra kerülés alkalmával oxigént szabadítanak fel, az oxidáció pedig bontja a fogak elszíneződéséért felelős festékanyagokat (pigmentek). De ez a folyamat a fogzománc szerkezetét nem sérti, káros hatása nincs.
4. A fogfehérítés mindenkinek ajánlott
Azzal tisztában kell lennünk, hogy fogfehérítés során a koronák, héjak, tömések nem fehérednek ki. A gyulladt, lepedékes, fogköves fogazaton fehérítés nem végezhető el, ezeket a problémákat az eljárás előtt orvosolni kell. Várandós és szoptatós kismamák számára azonban a fogfehérítő eljárás nem ajánlott, ahogyan a gyerekeknek sem.