Amikor egy párkapcsolatban tartósan megoldatlan konfliktusok alakulnak ki a felek között, melyek keserű, fájdalmas érzéseket szülnek akár az egyik, akár mindkét félben, a folyamat gyakran krízissé változik. Hogyan fordíthatjuk kapcsolatunk javítására a problémákat?
Mivel az átélt érzések megélése felettébb kellemetlen, úgy alakítjuk az életünket, hogy lehetőség szerint ne kelljen átélni őket, ne kelljen szenvednünk tőlük. Ezek az érzések legtöbbször a csalódás, a cserbenhagyottság, a „nem vagyok jó, nem vagyok elég”, vagy egyszerűen semmibevételünk, súlytalanságunk átélésével kapcsolatosak. A helyzetek, melyekben előhívódnak, fájó sérüléseket okoznak lelkünkben, mély sebeket szakítanak fel bennünk. Gyerekkorunk elfelejtett keserű pillanatainak tehetetlensége, félelme tör felszínre bennünk ilyenkor, leginkább düh, harag vagy mély szomorúság formájában. Fontos tudás – ami azt gondolom – hiányzik a mindennapi érzelmi kultúránkból, hogy a düh, a támadó indulatok alatt valójában a fentebb felsorolt érzések valamelyike található.
Szükséges elfogadás
Sajnálatos, hogy rendszerint nem e mögöttes érzésekre reagálunk, hanem a másikból fakadó harag vagy sértettség által kiváltott viselkedésre. Bántásként éljük meg a másik viszonyulását, ami automatikusan önvédelmi reakciót vált ki belőlünk: menekülünk (sértetten visszahúzódunk), vagy (vissza)támadunk a helyzetben. Mikor ketten tesszük ezt egy időben, akkor eszkalálódik a veszekedés, a neheztelés a kapcsolatban. A civódó felek valójában azt próbálják görcsösen elérni, hogy saját rossz érzéseiket érezze át a másik fél is, jogosnak ismerje el azokat, hogy ilyen módon megszabadulhassanak tőlük. Mikor veszekszünk a párunkkal, egy mélyebb szinten arra törekszünk, hogy rossz érzéseink és az ebből fakadó viselkedésünk ellenére is szerethetők, elfogadhatók maradjunk saját magunk számára – ám ehhez a másik elfogadása szükséges. Mivel általában mindketten egy időben próbáljuk „megerőszakolni” egymást saját sértettségünk érzéseivel, legtöbbször egy frusztrált csata alakul ki, ahol csak az a biztos, hogy hosszú távon senki sem lehet győztes.
Megbontani úgy lehet ezt az ördögi kört, ha az egyik fél mielőtt megsértődne – vagyis magára vonatkoztatná a másik érzéseit, viselkedését – rá tud kérdezni, hogy mi bántja a másik felet. További kommunikációs szabály, hogy ilyenkor a saját érzéseinkről szabad és kell beszélnünk, és tilos a másik személyét vagy viselkedését minősíteni. Ha ehhez a szabályhoz tudjuk magunkat tartani, kiderülhet valami igazán érdekes saját magunkról, a másikról és a kapcsolatunkról is. Kezünkbe vehetnénk egy puzzle darabkáját annak a képnek, amit egy életen át próbálunk kirakni, melynek témája: mi saját magunk vagyunk.
A másik tükrében
Párkapcsolatainkban szorosan össze vagyunk kötve a másikkal. Léteznek olyan öntudatlan mechanizmusok, amik törvényszerűen kialakulnak egy komoly érzelmi kapcsolatban és arra hivatottak, hogy őrizzék ezt a közelséget, egyfajta fokozott empátiát biztosítva egymás felé. Működésük azonban koránt sem mentes bizonyos negatív következményektől. Kapcsolatunk vonatkozásában például növeli a bennünk gyermekkorunktól jelenlévő egocentrikusságunkat és omnipotencia érzésünket.
![]() |
Magyarán úgy éljük meg, hogy párunk fontos érzéseiért mi vagyunk a felelősek, rólunk szólnak, ránk vonatkoznak. Mintha túlzottan is érvényesülne az a kapcsolati sajátosság, hogy a másik tükrében látjuk, érzékeljük magunkat. A mindennapok szintjén ez abban jelenik meg, hogy ha a párunk rossz érzéseket él át egy velünk kapcsolatos interakcióban, akkor vagy bűntudatosak leszünk, és engesztelni próbáljuk őt, vagy megharagszunk rá, amiért (megint) „nem okénak” kell éreznünk magunkat. Az ő „tükrében” ugyanis az látható, hogy „baj van velem”, valamit rosszul csinálok. Ez egy nagyon erősen frusztráló érzés. Főleg akkor, ha kicsi gyerekként szüleink hasonló helyzetben megvonták a szeretetüket, elérhetetlenné váltak számunkra, vagy testileg-lelkileg fájdalmasan büntettek minket. Ezek az elfelejtett érzések, félelmek ugyanúgy elöntik a lelkünket a jelenben is a valamikori helyzethez hasonló szituációkban – azaz, amikor egy számunkra fontos személy „tükrében” „nem okék” vagyunk. Akkor is, ha nem a szüleinkkel, hanem a párunkkal, főnökünkkel vagy barátunkkal állunk szemben. A különbség szinte csak annyi, hogy amit akkor nem tehettünk meg, hogy szembeforduljunk, hogy valamilyen formában megvédjük magunkat, azt most megtesszük. Kifejezzük haragunkat, dühünket és/vagy sarkon fordulunk és kivonulunk a helyzetből, akár fizikailag, akár érzelmileg. Valójában tehát azért haragszunk a másikra, mert vele kapcsolatban „rossznak”, „nem szerethetőnek” éljük meg magunkat.
Érzelmi hurkok
Elmélyülő kapcsolati krízisek esetében a pár között egyre több olyan érzelmi hurok, egyre több olyan viselkedéslánc alakul ki, ami fenntartja és újratermeli azokat a fájdalmas megéléseket, melyek megfeleltethetők szüleinkkel való kora gyerekkori kapcsolati hiányainknak és sérüléseinknek.
Miközben egy párkapcsolatban egyszerre van jelen egyfajta korrekciós lehetőség is, ami segít minket destruktív beidegződéseink, jelentéstulajdonításaink kijavításában, van egy mély, biztonságot jelentő ismerősség is. Ez legtöbbször arról szól, hogy gyerekkori alapélményeinket, alapérzéseinket párunkkal tudjuk leginkább újraélni, ismételni. Párkapcsolatban ezek a tendenciák összeadódnak, mind a pozitív oldal, mind a negatív felerősíti egymást. Ha szüleinkkel való korai kapcsolatunkban megélt alapérzéseink pozitívak, megerősítőek magunkkal kapcsolatosan, akkor e beállítódások egymásra hatása egy pár esetében segítően hat a krízisek megoldásában. Ugyanígy hatnak negatív belső mintáink is. Ezek összekapcsolódásai azonban nehéz, frusztráló érzéseket és destruktív viselkedéseket eredményeznek, amik tovább mélyítenek egy párkapcsolati krízist. Sajnos az árnyékunk is összeadódik a párunkéval.
![]() |
A krízis a párkapcsolat segélykiáltása és útjelző táblája is egyben. A változtatásra hívja fel a figyelmet, arra, hogy a dolgok nem mehetnek ugyanígy tovább: változtatnunk kell magunkon! Egy krízis mindig megmutatja a változás irányát is.
Rossz út a makacsság
Elmélyülésének oka, hogy e kettő közül valamelyiket, vagy egyiket sem akarjuk tudomásul venni. Helyette hatalmas erőfeszítéseket teszünk azért, hogy megváltoztassuk, „jobb belátásra térítsük” a másikat, de azt nagyon nehéz tudomásul vennünk, hogy nekünk (is) kell változnunk. Mást kell tennünk, mint eddig, másképp kell szemlélnünk a dolgokat, mint ahogy eddig. Kisebb kapcsolati krízisek esetében elegendőek lehetnek olyan változások, amiket némi odafigyeléssel, tudatossággal meg tudunk tenni. A makacs, vissza-visszatérő krízisek, már olyan változtatásokra próbálnak rávenni minket, amiktől igazán félünk, amikről azt gondoljuk, hogy nem tudjuk, vagy nem akarjuk meglépni.
Minden krízisnek van egy mélypontja, ahol talán a legerősebb a szenvedés nyomása, a legnagyobb a feszültség, ami a változtatást hivatott kikényszeríteni a felekből. Ha ekkor kimondódnak az eddig elhallgatott gondolatok, megjelennek az elfojtott érzések, és azt kibírja a kapcsolat, akkor a feszültség csökken. Újra találkozhatunk egymással, miközben kölcsönösen megmutatjuk magunkat. Új, terhelhetőbb alapja képződhet a kapcsolatunknak. Ha a változtatás szándékai a gyakorlatba is átültetődnek, ha – mély és/vagy tartós krízis esetén – megtörténik önmagunk meghaladása, „árnyékunk” átlépése, akkor a kapcsolat megerősödik. Az elköteleződés, egymás elfogadása, szeretete elmélyül a felekben, a kapcsolat hosszabb távra ismét stabilizálódik.
Ha azonban nem tudjuk meghozni a kapcsolatért a krízis mélyén meghúzódó fejlődést, továbblépést akadályozó változásokat, ha nem tud a gyakorlatba, illetve személyiségünkbe gyökeret verni az új, akkor idővel visszatér a kapcsolatba a feszültség. Ha nem volt elég radikális vagy fenntartható a változás, ismét csalódunk egymásban és magunkban is. Először a másikat érzékeljük bántóan „soknak” vagy épp „kevésnek”, majd magunkat is „rossznak” „elégtelennek” éljük meg – még ha ez gyakran nem is tudatosul. Egy biztos: a krízis visszatér. Minden sikertelen kísérlet után kicsit mélyebben sebez, és tovább tart – ily módon „követelve” a szükséges változások létrejöttét.
Meneküléses pótcselekvések
Az is lehet, hogy integrálhatatlanok a saját értékeink, magunkkal szembeni elvárásaink a vágyainkkal szemben. Vagy nincs engedélyünk saját magunk képviseletére, vállalására abban az esetben, ha ezzel megbántjuk azt, akihez egyébként kötődünk. Ezekben a helyzetekben bár állandósul a kapcsolati krízis, de a felek olyan stratégiákat alakítanak ki, amelyek elvezetik annak feszültségét, és egyfajta élhető látszat fenntartását eredményezik.
A leggyakoribb stratégiák: Külső harmadik bevonása a kapcsolatból hiányzó érzelmek, igények pótlására.
Olyan tevékenységbe való menekülés, amiben megélhető saját magunk sikeressége, hatékonysága, kompetenciája – munka, sport, hobbi, gyereknevelés stb.
Olyan közösségbe, világnézetbe menekülés, ami abban segít, hogy különböző magas értékekkel vagy személyekkel azonosulva eltereli a figyelmet és leveszi a felelősséget saját életünk problémáiról, megoldandó feladatairól. Pl. vallás, ezotéria, politika stb.
Egy számunkra biztonságos szerepünk felnagyítása, ami lehetőséget kínál arra, hogy elbújjunk mögé a változások elől. Ebben a szerepünkben legtöbbször olyan felelősséget vállaló áldozatként éljük meg magunkat párunk felé, amiért cserébe le kell mondanunk sok mindenről – leginkább a saját fejlődésünket elősegítő kihívásokról, tevékenységekről, valódi érzéseink, helyzetünk felvállalásáról. Ilyen lehet pl. a szülői szerepünk, a családfenntartói vagy a hivatásunkhoz kapcsolt szerepünk stb.
Egyfajta érzelmi és néha fizikai ráhagyatottságot, támaszkodást alakítunk ki párunkkal, amivel azt sugalljuk: ő felel az életünkért, nélküle összeomlanánk. Mindez persze miatta is, érte is történt valamikor. A terhet – ami én vagyok – közösen kell vállalnunk. A párkapcsolat közös áldozatvállalás, tulajdonképpen lemondás saját igényeinkről, végső soron önmagunkról.
Néha nem akarjuk tudomásul venni, ami van. Gyerekkori – legtöbbször nem tudatos – belső fogadalmainkhoz tartjuk magunkat, és azt próbáljuk megélni, aminek lennie kellene és nem azt, ami van. Becsukjuk a szemünket, amikor olyan helyzet alakul ki, ami nem létezhet a forgatókönyvünkben.
A kialakuló kapcsolati feszültséget magunkon, magunkban vezetjük le. Ennek következménye a pszichés és a pszichoszomatikus betegségek jelentős része. Ahol gyerek(ek) is van(nak), cserbenhagyásnak tűnne a „beteg” fél elhagyása, arról nem is beszélve, milyen szülői dilemma, ha a gyerek(ek) vele marad(nak).
A felsorolás természetesen nem kimerítő. Közös eleme ezen stratégiáknak, hogy a kapcsolat stabilitása, a látszat fenntartása érdekében az érintett felek lemondanak saját és párkapcsolatuk valódi fejlődési lehetőségéről. Csak bizonyos személyiségrészüket mutatják meg egymásnak, életüknek csak egy része látható vagy felvállalható a másik fél előtt. Hosszú távon az ebből adódó feszültséget úgy oldják meg, hogy egyre inkább azonosulnak ezzel a szerepükkel, és kölcsönösen leépítik, elsorvasztják magukban azokat a részeiket, amik veszélyesek lennének a kapcsolatukra. Erős, kölcsönös függés lesz jellemző ezekre a párokra és gyakran merev, ritualizált közös tevékenységek. A másik kínálkozó megoldás, hogy szellemi, érzelmi, kapcsolati hiányaikat a párkapcsolaton kívüli viszonyokkal, tevékenységekkel pótolják, melyeknek azonban csak egy része felvállalható.