A gyorséttermi ennivalókról széles körben elterjedt, hogy egészségtelenek, ezt illusztrálta a híres Super Size Me című film is. Most egy amerikai tanár ellenpéldával szolgált.
A 2004-ben bemutatott dokumentumfilmben Morgan Spurlock író-rendező azt próbálta ki, hogy mi történik, ha 30 napig kizárólag a McDonald’s menüiből állítja össze étkezését. A kísérlet végére elhízott, és egészségi állapota is jelentősen romlott. A döntően szendvicseket, sült burgonyát és cukros üdítőket tartalmazó étkezéseinek fényében ez nem is meglepő.
![]() |
Nemrég azonban egy iowai tanár látványos ellenpéldával szolgát. A 130 kilós férfi tudományos igényességgel állította össze diétás kosztját a gyorséttermi kínálatból, nem lépte túl az ajánlott szénhidrát-, zsír-, koleszterin- és fehérjemennyiséget, rendszeresen fogyasztott salátákat is. De legfontosabb lépésként rendszeresen mozogni kezdett, így testsúlya csökkent. A kísérlettel az volt a célja, hogy olyan diétát állítson össze, amely minden amerikai fiatal számára hozzáférhető és betartható.
Ez sikerült is, azonban a szakemberek ennek ellenére sem javasolják, hogy valaki kizárólag gyorséttermi ételeket fogyasszon, ugyanis a magas sótartalom vagy a telítetlen zsírsavak magas aránya továbbra is jelentős egészségügyi kockázatot jelent. Nemrég egy olyan kutatás is napvilágot látott, amely nem elsődlegesen a gyorséttermi étkezést teszi felelőssé a gyermekkori elhízásért.
Az eredmények szerint sokkal inkább a szülők által kialakított étkezési szokások felelősek azért, hogy a gyermekek kevés zöldséget és gyümölcsöt, illetve túl sok feldogozott ételt és cukros üdítőt fogyasztanak. Ezt már csak tetézik a fast foodok. A gyermekek körében a gyorséttermek gyakori látogatása egyúttal eredménye is annak, hogy sok esetben otthon is hasonló jellegű enni- és innivalókkal találkoznak. így a kutatók szerint az egészséges otthoni étkezés, a bőséges zöldség- és gyümölcsfogyasztás a legfontosabb.