Akinek van házi kedvence, pontosan tudja, milyen sok élménnyel gazdagítják az életet. De pontosan milyen jótékony hatással vannak a szőrös négylábúak az ember egészségére, lelkiállapotára?
A háziállat tartása csökkenti a depressziót, a mindennapi stresszt, a rosszkedvet. ím nemcsak a lélekre, hanem a testre is jótékony hatása van: csökkenti a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát, a szívbetegségek, stroke rizikóját.
Cikkünkből kiderül, ezeken túl miért jó még a házi kedvenc?
Stresszcsökkentő kutyatartás A New York-i Egyetem kutatói arra jöttek rá, hogy a nyomasztó feladatok ellenére kevésbé emelkedik meg az emberek stressz-szintje, ha a közelükben egy négylábú kedvenc található. Hasonló a hatás, mint amikor egy közeli hozzátartozó, házastárs vagy jó barát támogatására számíthat valaki.
A függőségekről való leszokás közben is sokat segíthet egy kutya vagy macska a feszültség csökkentésében. Az Egyesült íllamok néhány intézményében már a kezelés részeként is alkalmaznak terápiás állatokat. Alacsonyabb vérnyomás A tanulmányok ugyan nem egyforma mértékben, de szinte minden esetben találtak kapcsolatot a vérnyomás szintje és az állattartás között.
Főleg kutyákra igaz az állítás, hogy jótékony hatással van a vérnyomásra. Ez nemcsak az állat megnyugtató közelségének köszönhető, hanem annak is, hogy a kutyákat sétáltatni kell, a rendszeres testmozgás pedig elengedhetetlen feltétele az egészséges vérnyomásnak. Kevesebb fájdalom Hiszi vagy sem, a háziállat az egyik legjobb orvosság a krónikus fájdalmak, ízületi panaszok vagy migrén esetén.
![]() |
A négylábú közelsége csökkenti a szorongást, segít ellazulni, ez pedig a fájdalomérzet oldódásához is hozzájárul. Az amerikai Loyola Egyetem kutatói is úgy találták, hogy azoknál a betegeknél, akiknél műtétjük után állatterápiát is alkalmaztak, sokkal kevesebb fájdalomcsillapítóra volt szükség, és a felépülésük is gyorsabb volt.
Alacsonyabb koleszterinszint Nem csak a vérnyomásra, a koleszterinszintre is jótékonyan hat a házi kedvenc. Főleg a férfiaknál mutatható ki az eredmény. Ahogy a vérnyomás esetében, itt sem lehet elkülöníteni pontosan, hogy magának a kutyának a jelenléte, vagy a kutyatartással járó egészségesebb életmód vezet az alacsonyabb koleszterinszinthez.
A cikk teljes terjedelmében a Családi Lap 2012. februári számában olvasható.